3 tipy, ako pomôcť hľadať prácu nielen dieťaťu z detského domova

3 tipy, ako pomôcť hľadať prácu nielen dieťaťu z detského domova

 

Na kariérnom workshope s Ľubomírom Drangom si naše BUDDY dvojice, deti s dobrovoľníkmi, prešli základné kroky hľadania si práce. Prečítajte si 3 tipy, ako s dieťaťom pracovať, aby si našlo vysnívanú prácu.

 

1. Osobný rozhovor a túžby dieťaťa

V prvom rade je najdôležitejšie zistiť, aká je vysnívaná práca dieťaťa - najideálnejšie počas osobného rozhovoru. Dieťa často nevie prácu pomenovať, no spoločne môžete odpovede nájsť, ak sa dieťaťa pýtate, čo ho baví a z čoho má radosť. Následne sa spolu zamyslite, kde takúto prácu hľadať a čo zamestnanie obnáša – vzdelanie, prax, jazyky,... No a potom si spolu stanovte postupné kroky k dosiahnutiu zamestnania. Je nutné vysvetliť mu, že kroky sú postupné a že dlhodobá snaha vedie k dosiahnutiu cieľa.

 

2. Typy práce, o aké majú deti z domova často záujem 

Deti počas školenia prejavili najviac záujem o remeselné práce a o pozície, ktoré v súčasnej spoločnosti nie sú až tak populárne a vyhľadávané. Na druhej strane, takéto zamestnania sú na trhu práce veľmi žiadané, keďže nie je dostatok záujemcov a vyškolených pracovníkov. To dáva deťom možnosť odborne sa zaučiť a mať veľkú šancu uplatniť sa v danom odbore. Ide o remeslá ako stolár, čaluník, vodič autobusu, cukrárka... 

 

3. Ako naviesť dieťa z domova k napísaniu si CV a fakty, ktoré má CV obsahovať

Najjednoduchším spôsobom je pozrieť sa online a nájsť si jednoduchý a prehľadný vzor životopisu. Pri obsahu je podstatné zamyslieť sa nad životnými cieľmi dieťaťa a nad jeho reálnymi schopnosťami. Dôležité je neodhovárať dieťa od jeho ambicióznych cieľov, ale sústrediť sa na vysvetlenie postupnosti k ich dosiahnutiu. Pri písaní životopisu sa vyhnite frázam. Uveďťe tu brigády, ktoré dieťa už absolvovalo. Účinné tiež je, ak dieťa do motivačného listu vysvetlí, prečo sa na danú pozíciu hlási a aké má predpoklady uspieť  – tento postup zvlášť pomáha, ak uchádzač nemá toľko skúseností. Podstatná vie byť vtedy práve motivácia a snaha pracovať. 

 

Ak máte typy na články alebo otázky, na ktoré hľadáte odpovede, pošlite ich na: nyitray@tvojbuddy.sk. Naše psychologičky sa vám ich budú snažiť zodpovedať v najbližších príspevkoch. 

 

Odoberáte už náš newsletter? Ak nie, začnite a prečítajte si užitočné informácie od našich odborníkov a psychológov, ako aj pozitívne novinky z nášho programu. Stačí scrollnúť nižšie na tejto stránke a zapísať svoju emailovú adresu. 

 

 

 

Buď BUDDY a staň sa súčasťou našej komunity

€/m

By confirming the information above you shall agree with the terms and conditions Darujme.sk. In the next step you will be forwarded to the website, where you will fill in your payment information. We will inform you via e-mail about successful crediting of your donation. Thank you!

 

The payment made through the system powered by DARUJME.sk | powered by ĽudiaĽuďom.sk

If you would like to use an American Express payment card, please use Paypal for donation.

Donate